RECEPTY OD ZDEŇKA

Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne a děkuji za návštěvu...

Dnes je .

Statistika

Nakládání zeleniny

 

Lilek s tymiánem                                                     

Příprava: 30-40 minut + 20 minut sterilování

Na jednu sklenici o objemu 0,75 l

* 2-3 lilky
* sůl
* 250-300 ml olivového oleje
* 4-6 stroužků česneku
* několik snítek tymiánu
* hrubě drcený čerstvý pepř
* šťáva z 1 citronu nebo bílý vinný ocet

1. Lilky omyjeme, osušíme a nakrájíme podélně na plátky o síle asi 1-1,5 cm. Plátky zobou stran osolíme a necháme rozložené na tácu asi 30 minut vypotit.

2. Rozpálíme si gril nebo grilovací pánev. Potom lilky osušíme papírovou utěrkou a grilujeme na mřížce potřené olejem po obou stranách, dokud lilek nezměkne a není opečený.

3. Olej zahřejeme na 80 stupňů a vložíme do něj plátky oloupaného česneku, ochutíme hrubě mletým pepřem, solí a citronovou šťávou. Opečené lilky naskládáme do suché vyvařené sklenice a proložíme omytými a osušenými snítkami tymiánu.

4. Zalijeme teplým ochuceným olejem, aby byla všechna zelenina ponořená, uzavřeme víčkem a otočíme na 5 minut dnem vzhůru. Necháme vychladnout a uležet 2-4 dny a můžeme konzumovat nebo i dále skladovat.

Tip: Lilky můžete zalít také studeným olejem, ale ochuťte ho bylinkami a uchovávejte v chladu. Podobně můžete nakládat i pečené cukety, papriky apod.

                    

Nakládané cukety s chilliNakládané cukety s chilli

Příprava: 30 minut

Na 4 sklenice o objemu 0,7 l

* 2 kg mladých pevných cuket
* 2 chilli papričky
* 1 lžička celého koriandru
*několik lístků celeru

Na nálev:
* 1 l vody
* 0,3 l octa 8%
* 120 g cukru
* 30 g soli

1. Cukety dobře omyjeme, seřízneme špičky a nakrájíme na podélné řezy. Chilli papričky zbavíme semínek a nakrájíme na jemné plátky.

2. Cukety naskládáme na těsno do dobře mytých zavařovacích sklenic a proložíme je několika lístky celeru, kuličkami koriandru a jemně nakrájenými chilli papričkami. V hrnci svaříme vodu s cukrem, octem a solí a vařícím nálevem zalijeme připravené cukety až po okraj sklenice.

3. Uzavřeme víčky, otočíme na 10 minut dnem vzhůru a necháme vychladnout. Uchováme v chladu a necháme minimálně 10-14 dní odležet.

Tip: Použijte pouze mladé pevné cukety bez vyzrálých semen. Podle chuti můžete do nálevu přidat méně cukru nebo polovinu cukru nahradit sacharinem a přidat kousek křenu, česnek apod. jako do okurek.

 

Nakládaná řepa s fenyklemNakládaná řepa s fenyklem

Příprava: 45 minut + 15 minut zavařování

Na 4 sklenice o obsahu 0,5 l

* 2,5 kg červené řepy
* 2 cm kořene křenu
* 1 lžíce fenyklu

Na nálev: 
* 750 ml vody
* 50 g cukru krupice
* 25 g soli
* 250-300 ml octa 8%

1. Řepy omyjeme,vložíme do vroucí vody a vaříme asi půl hodiny. Mezitím si svaříme vodu s cukrem, solí a octem na nálev.

2. Potom řepu zchladíme, oloupeme slupku a nakrájíme na kostičky nebo plátky. Nakrájenou řepu naskládáme do vymytých zavařovacích sklenic a prokládáme kousky oloupaného křenu a semínky fenyklu.

3. Řepu zalijeme horkým nálevem 1 cm pod okraj sklenice, uzavřeme víčky a sterilujeme 15 minut při 85 stupních. Sklenice vyjmeme, otočíme dnem vzhůru a necháme 5 minut stát na víčku.

Tip: Máte-li rádi sladší řepu, přidejte více cukru a navíc můžete přidat trochu anýzu a kmínu. Malé řepy můžete zavařovat celé, doba zavařování je pak o něco delší, asi 20-30 minut, podle velikosti řepy a sklenice.

 

Nakládaná karotka a květák ve vinném octěNakládaná karotka a květák ve vinném octě

Příprava: 20 minut + 15 minut sterilování

Na 4-5 sklenic o objemu 0,5 l

* 1 květák o váze asi 1,25 kg
* 500 g karotky
* šťáva z půl citronu
* 20 kuliček celého
pepře
* 12 kuliček nového
koření
* 4-8 snítek koprových květů
* 1 bobkový list
* 1 lžíce hořčičného semínka

Na nálev: 
* 0,8 l vody
* 0,4 l bílého vinného octa
* 50 g cukru
* 30 g soli

1. Květák rozebereme na malé růžičky a opláchneme pod studenou vodou. Karotku očistíme, oloupeme, omyjeme a nakrájíme na tenké podélné plátky, nejlépe na kráječi na zeleninu.

2. Mrkev a růžičky květáku postupně povaříme asi 1-2 minuty v osolené vodě s citronovou šťávou. Zchladíme ve studené vodě a necháme okapat.

3. V hrnci svaříme vodu, ocet, cukr a sůl na nálev. Do vymytých sklenic dáme na dno kousek bobkového listu, naskládáme do nich na těsno květák a plátky mrkve, posypeme kořením, přidáme větvičku odkvetlého kopru a zalijeme horkým nálevem pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při mírném varu 10-15 minut.

Tip: Místo kopru přidejte do sklenice snítku tymiánu a šalvěje. Když květák déle povaříte, můžete ho zalít pouze svařeným vinným octem s vodou, cukrem a solí a uchovat bez sterilování.

 

Pikantní směs s rozmarýnemPikantní směs s rozmarýnem

Příprava: 45 minut

Na 4 sklenice o objemu 0,5 l

* 1,5 kg řapíkatého celeru
* 1 velký
pórek, asi 500 g
* 4 snítky rozmarýnu
* 1 nasekaná čerstvá chilli paprička bez semínek
* 1 cm čerstvého zázvoru
* 750 ml vinného octa
* 300 ml vody
* 25 g soli
* 60-100 g cukru krupice
* 200 ml olivového oleje

1. Pórek a řapíky celeru důkladně omyjeme pod proudem studené vody a řapíky oloupeme, abychom je zbavili tuhých vláken, a obojí nakrájíme na proužky.

2. Nakrájenou zeleninu promícháme v míse s nastrouhaným oloupaným zázvorem, jehličkami omytého rozmarýnu a jemně posekanou chilli papričkou. Zeleninovou směs na pěchujeme do čistých vyvařených sklenic,do každé sklenice přidáme trochu oleje a obsah zalijeme vařícím octem s vařeným s cukrem, solí a vodou.

3. Uzavřeme víčky a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout a nejméně 4 dny v chladu uležet. Takto připravená zelenina není vhodná k dlouhodobému skladování. Uchovejte ji v chladu, dokud se nálev nezačne kalit.

Tip: Poměr vody, octa, cukru a soli si můžete upravit podle chuti a podle jemnosti vinného octa, vodu můžete úplně vynechat a zeleninu zalít jen ochuceným octem.

 

Míchaná zelenina ve sladkokyselém nálevuMíchaná zelenina ve sladkokyselém nálevu

Příprava: 30 minut + 20 minut sterilování

Na 4 sklenice o objemu 0,5 l

* 1,5 kg zeleniny (květák, mrkev, papriky, fazolky)
* šťáva z půl citronu
* 250 g malých cibulek
* 4 lžičky bílého hořčičného semínka
* 1 lžíce celého pepře
* 3 bobkové listy
* 8 kuliček nového koření
* 4 lžíce olivového oleje

Na nálev: 
* 700 ml vody
* 60 g cukru
* 250 ml bílého octa 8%
* 30 g soli

1. Zeleninu očistíme, omyjeme a nakrájíme. Květák rozebereme na jednotlivé malé růžičky. Mrkev nakrájíme vroubkovaným nožem na plátky, fazolky na koncích seřízneme a odstraníme vlákna a papriky zbavíme semeníku, seřízneme jim žebra a nakrájíme na proužky. Cibulky oloupeme. Do hrnce dáme vařit vodu, osolíme a přidáme citronovou šťávu. Do vroucí vody vložíme nakrájenou zeleninu.

2. Zeleninu krátce povaříme, stačí asi 2-3 minuty, a potom ji ihned vyjmeme cedníkem a zchladíme ve studené vodě nebo v nádobě sledem, aby si zachovala barvu, a necháme okapat. Cibulky povaříme v osolené vroucí vodě asi dvě minuty a také je zchladíme.

3. V hrnci svaříme vodu s cukrem, octem a solí. Celé koření promícháme s rozmačkaným bobkovým listem. Do vymytých zavařovacích sklenic nalijeme na dno po lžíci oleje, rozdělíme do nich oloupané cibulky a předvařenou zeleninu a posypeme kořením. Obsah sklenic zalijeme teplým nálevem asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme 20 minut při 85 stupních.

4. Sklenice vyjmeme, otočíme dnem vzhůru a necháme asi 5 minut chladnout. Skladujeme v temnu.

Tip: Nechcete-li zeleninu sterilovat, použijte k přípravě nálevu Deko nebo jiný konzervační přípravek. Zeleninu předtím povařte více doměkka a zalijte vařícím nálevem. Otočte na víčka a nechte vychladnout.

 

Pikantní fazolové lusky

Pikantní fazolové lusky

Příprava: 20 minut + 40 minut sterilování

Na 4 sklenice o objemu 0,5 l

* 1,5 kg fazolkových lusků (žluté i zelené)
* 1 hlavička česneku
* hrst kopru
* 1 lžíce celého pepře
* 1 l vody
* 0,25 l octa
8%
* 70 g cukru
* 30 g soli

1. Fazolové lusky omyjeme, seřízneme stopky a špičky a stáhneme vlákno.

2. Do sklenic narovnáme střídavě žluté a zelené lusky, proložíme česnekem, pepřem a zalijeme vroucím nálevem 1 cm pod okraj.

3. Sterilujeme 40 minut při mírném varu.

 

Zelenina ve sladkokyselém nálevuZelenina ve sladkokyselém nálevu

Příprava: 30 minut + asi 15 minut sterilování + doba na uležení

Na 4-5 sklenic o objemu 0,5 l

* 1 kg cherry rajčátek
* 600 g salátových okurek
* 400 g malých cibulek
* 1 hlavička česneku
* svazek bylinek

* 8 menších bobkových listů
* 4 kuličky nového koření
* 1 lžíce hořčičného semínka
* 1 lžíce celého pepře

Na nálev:
* 700 ml vody
* 50 g cukru
krupice
* 30 g soli
* 300 ml vinného bílého octa

1. Rajčata, okurky a bylinky omyjeme a osušíme. Cibulky a česnek oloupeme. Okurky nakrájíme na příčné plátky vroubkovaným nožem.

2. V hrnci svaříme vodu, cukr, sůl a ocet na nálev. Do zavařovacích sklenic naskládáme v jedné vrstvě rajčátka, pokračujeme vrstvou okurek, potom cibulek, přidáme několik stroužků česneku, opět naskládáme vrstvu okurek a sklenici doplníme rajčaty.

3. Zeleninu při plnění do sklenic lehce pěchujeme a prokládáme bylinkami, kořením a hořčičným semínkem.

4. Naplněné sklenice zalijeme horkým nálevem asi 1 cm pod okraj, ale tak, aby byla zelenina potopená, uzavřeme víčky a sterilujeme ve vodní lázni 15 minut při 85-90 stupních. Aby byly nakládané lilky opravdovou chuťovou bombou, vybírejte ty o průměru 5 až 8 cm, nepříliš měkké, s lesklou, hladkou slupkou beze skvrn a s jasně zeleným stonkem i čepičkou. Přerostlé a přestárlé kusy totiž bývají vodnaté a hořké.

Nastavit recepty jako startovací stránku Vašeho prohlížeče

 

 

Nahoru