RECEPTY OD ZDEŇKA

Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne a děkuji za návštěvu...

Dnes je .

Statistika

Nakládání okurek

 

 

 

Okurková sezóna začíná!  

 

 

Tradice domácího nakládání okurek se na našem území drží už více než tři sta let. Jak na to? Tady jsou různé vychytávky, rady a tipy, na klasickou přípravou nakládaných okurek.    

Receptury na ty pravé, nefalšované a nejlepší okurčičky se liší nejen vesnici od vesnice, ale dokonce dům od domu. Recepty na láky se dědí z generace na generaci doslova jako rodinné stříbro. Někde se používá vinný, jinde višňový nebo třešňový list, Magdalena Dobromila Rettigová doporučovala dubový. Někde se přidává křen a jinde zázvor, tu dávají hořčičná semínka, tam kopr, jinde zase křen, hřebíček, zázvor, brutnák, kerblík, tymián či saturejku.

 

                             Okurková sezona začíná!

 

Co budete potřebovat

Okurky

* Nejvhodnější k nakládání jsou odrůdy s hrubou řídkou bradavičnatostí, které si po sterilaci zachovají tvar a jsou křupavější (např. odrůda Dalila F1)

* Okurky musejí být čerstvé, pevné, nezměklé, svěží barvy, bez příznaků žloutnutí, bez mechanického poškození a bez příznaků napadení plísní nebo houbou.

* Nakládačky musejí být hlavně zdravé a také tvarově a velikostně vyrovnané. Není dobré míchat velké a malé. Nejlepší jsou už tradičně okurky ze znojemského regionu, hruboostné neboli bradavičnaté.

 

Klasika krok za krokem
 

* Do obalů o objemu do 720 ml jsou nejvhodnější okurky do velikosti 5 – 7 centimetrů, větší okurky se mohou plnit celé do větších nádob, ještě větší pak už jen jako příčné řezy, vcelku pak jedině do nádob o objemu dva až čtyři litry.

* Čistota okurek je jedním z hlavních předpokladů kvalitního zavařování. Zatímco český kutil neváhá »vrazit« okurky do pračky, odborníci to v žádném případě nedoporučují! Plody se totiž mohou v průběhu takového strojového čistění mechanicky poškodit a to na kvalitě výslednému produktu rozhodně nedodá. Nejlepší je každou okurčičku pěkně pečlivě omýt měkkým kartáčkem. Je to sice práce »pro vraha«, která se ale ve finále rozhodně vyplatí!

Sklenice

* Na pět kilo menších okurek si připravte asi 12 sklenic o objemu 0,7 litru a přibližně 3,5 litru láku.

* Nové sklenice o objemu 0,370 litru pořídíte od asi osmi korun, za větší dáte od 11 korun více.

* Na 10 kilo okurek je zapotřebí 24 sklenic a sedm litrů láku.

Tip: Na internetu nebo přes inzerát se dají sehnat sady starších láhví za mnohem menší sumy. Ty je však samozřejmě zapotřebí velice pečlivě vymýt horkou vodou nebo v myčce!

 

Klasika krok za krokem
 

Víčka

* Používají se vlastně už jen dva druhy víček – nejoblíbenější a nejpraktičtější jsou šroubovací, druhou variantou jsou víčka bez závitu, která se ke sklenici připevňují pomocí speciální těsníci hlavy. Tu koupíte v domácích potřebách v ceně od 30 korun.

* Kvalita víček je velmi důležitá – na nich záleží výsledek naší práce. Když totiž dokonale netěsní, naložená zelenina se zkazí. Pokud jsou tedy víčka zprohýbaná (nebo gumička uvnitř je opotřebená) raději kupte nová.

Pomůcky na zavařování

* Pokud zavařujete jen pár sklenic okurek či kompotů, pak se vám samozřejmě nevyplatí kupovat si speciální hrnec, ale v každém případě je praktickým pomocníkem teploměr (asi 300 korun) a kleště na vytahování sklenic (asi 130 korun).

* Okurky se sterilují v hrnci s vodou, na jehož dno vložíme děrovanou plechovou izolační vložku, kterou ovšem v pohodě můžeme nahradit obyčejnou utěrkou. Sklenice pak nebudou stát přímo na zahřívaném dnu. Voda v hrnci by měla dosahovat asi do půlky sklenic.

 

              

 

Koření a příkrasy

* Tři nejzákladnější suroviny ke sterilaci sladkokyselých okurek jsou: voda, ocet a cukr.

* Ale teprve výtažky různých koření a další doplňky, zvané odborníky »příkrasy«, tvoří z nakládaných okurek ty pravé a neopakovatelné skvosty.

Vychytávky

* Dostatečná doba zavařování 720 ml lahví je asi 10 minut při teplotě 85 – 90 stupňů.

* Před sterilací sklenice nedotahujeme úplně, ale ihned po vytažení je utáhneme co nejpevněji. Je to proto, že nálev ve sklenici je horký a uchází z něj pára. Po vytažení sklenic vzniká naopak podtlak a okamžitým pevným utažením se víčko stane dokonale vzduchotěsným.

 

DOBRÉ RADY NAD ZLATO

* Perte opatrně!
Odborníci to sice nedoporučují, ale pokud se rozhodnete čistit okurky v pračce, pak nezapomeňte vynulovat teplotu, stopnout ždímání a nastavit co nejjemnější prací program!

* Jehla urychlí ochutnávání
Pokud se chcete pustit do ochutnávání svých okurčiček co nejdříve, pak je před zavařením na několika místech propíchněte ostrou potravinářskou jehlou.

* Konzervace bez chemie
K zavařování můžete použít balíček kořenící směsi Nova. Neobsahuje konzervační chemické látky jako mají jiné běžně dostupné směsi.

 

Klasika krok za krokem
 

* Kdy sáhnout po noži?
Okurky delší než 15 centimetrů zásadně nezavařujeme v celku, ale krájíme na kolečka nebo na podélné klínky.

* Pozor na chlad!
Čerstvě vytažené sklenice po zavařování nikdy nestavějte na studenou podložku, mohly by prasknout! Nejlepší je postavit je na dřevěné prkénko nebo utěrku.

* Kdo šetří, má za tři
Přebytečný lák nevyhazujte, můžete ho použít na zavařování jiných druhů zeleniny (červená řepa, kapie, celer apod.)

* Směsi šetří čas
Pokud použijete k nakládání kořenící a konzervační směs Deko, zeleninu už nemusíte sterilovat.

 

RECEPT

KLASIKA KROK ZA KROKEM

Suroviny na lák:

3,5 l vody
1 l octa
½ kg cukru
10 dkg soli
4 bobkové listy, 10 kuliček nového koření, 4 hřebíčky
mrkev a cibule na kolečka
několik snítek kopru
podle chuti česnek, estragon nebo chilli paprička
půl lžičky hořčičného semínka

Postup:

1. Okurky roztřídíme podle velikosti, dobře je omyjeme a přichystáme si všechny ingredience, které budeme potřebovat – koření a přísady.

 

Klasika krok za krokem
 

2. Podle přiloženého receptu si připravíme lák a celý nálev za občasného míchání 10 minut povaříme.
Zatímco nálev chladne, připravíme si suroviny, na kolečka nakrájíme mrkev a cibuli a k ruce si dáme další přísady – česnek, estragon nebo chilli papričku a koření.

 

Klasika krok za krokem
 

3. Na dno čistých a vymytých sklenic vložíme mrkev a cibuli, přidáme podle chuti česnek a estragon nebo chilli papričku a skládáme okurky svisle těsně vedle sebe. Nezapomeneme občas proklást snítkou kopru.

 

Klasika krok za krokem
 

4. Nakonec do sklenice přidáme půl lžičky hořčičného semínka, navrch umístíme větvišku estragonu. Okurky zalijeme vychladlým lákem až pod hrdlo sklenice. Lák nenaléváme horký ani zcela studený, ale vlažný. Sklenice zašroubujeme, ale ne úplně pevně, víčka dotáhneme až po sterilaci (týká se samozřejmě šroubovacích víček, sklenice Omnia pevně uzavřeme před sterilací).

 

Klasika krok za krokem
 

5. Na dno velkého hrnce dáme utěrku, na ni vkládáme jednotlivé sklenice. Voda by měla dosahovat do půlky výšky sklenic. Do hrnce vložíme i teploměr, který bude hlídat teplotu 85 stupňů. Sterilujeme osm až deset minut.

6. Po sterilaci sklenice vytáhneme z hrnce (pozor, jsou horké! Použijte alespoň utěrku) a rychle pevně dotáhneme víčka. Sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Klasika krok za krokem

 

Skvělé vychytávky na sterilování okurek

 

 

 

Máte vanu plnou nakládaček a chystáte se zavařovat? Vyzkoušejte praktické vychytávky, které vám ušetří čas a okurčičky budou ještě chutnější a křupavější než obvykle.

Nejčastější chyby a co s tím?

* Ledabylá kontrola plodů - zpracovávejte jen kvalitní, dobře omyté okurky!

* Nekvalitní zavařovací náčiní – dobře se přesvědčte, zda jsou sklenice v pořádku (jestli nejsou např. prasklé nebo nemají poškozený okraj).

* Ušpiněná víčka - zkontrolujte víčka (musí být rovná bez kazů a nečistot apod.)

* Plnění sklenic až po okraj - nedoplňujte sklenice nálevem až těsně k hrdlu, nejlepší je nechat pod víčkem alespoň 0,5 – 1 cm volného prostoru.

 

 

Jak vyprat okurky v pračce?

* Z pračky vyjmeme zásobník na prací prášek a důkladně ho vymyjeme jarem, stejně tak i otvor, do kterého se zasunuje, aby okurky nebyly cítit po mydlinkách.

* Pračku zapneme na 90 stupňů a necháme projít celý cyklus praní. Přidáme litr octa.

* Tím se pračka dokonale vyčistí (mimochodem je to i prevence proti vodnímu kameni) a je připravená k praní okurek.

* Do pračky nasypeme maximálně pět kilo okurek, (ne více!) a zavřeme dvířka.

* Teplotu praní nastavíme na nulu. Vypneme ždímání a otáčky nastavíme na co nejnižší stupeň. *Nastavíme sprchování, po něm necháme projet napouštění vody a máchání.

* Po máchání pračku vypneme a přepneme na vypouštění. To odčerpá vodu z pračky a teprve potom pračku vypneme a okurky vytáhneme.

* Ačkoliv to zní poněkud složitě, samotný proces mytí okurek trvá jen 15 – 20 minut.

 

TIP

Krásné i na pohled!
Když sklenici položíte na bok, tak se vám daleko lépe bude plnit první vrstva, okurky budou krásně držet. Pak sklenici postavte, použijte oku lahodící prvky (kolečka mrkve, čtvrtinky cibule, červené feferonky, kolečka křenu, malé cibulky apod.) a narovnejte další vrstvu. Nahoru pak dejte snítky kopru nebo jiné aromatické bylinky.
Myslete na to, že taková hezká sklenice domácích křupavých okurčiček může být netradiční pozorností pro blízké a přátele na nějaký sváteční (třeba i vánoční) stůl.

 

 

 

 

 

Křupavé z trouby

V horkovzdušné troubě připravujeme pohodlně zejména menší třídecilitrové sklenice.
Troubu rozehřejeme na 250 stupňů, na dno plechu s vyšším okrajem dáme utěrku a zalijeme horkou vodou do výšky asi 2 – 3 cm. Na utěrku pak stavíme sklenice. Zavařujeme 10 – 12 minut se zapnutým horkým vzduchem. Dle potřeby doléváme na utěrku horkou vodu. Po vyjmutí z trouby obrátíme všechny sklenice dnem vzhůru a necháme je tak nejlépe do druhého dne.

Tip 21. století – zkuste mikrovlnku!

Zní to téměř neuvěřitelně, ale zavařovat se dá i v mikrovlné troubě.  Zavařuje se i s víčky (lák nalijte asi půl centimetru pod okraj a zašroubujte, ale nedotahujte až nadoraz, víčka Omnia připevníme jako při obvyklém zavařování).
Zásadní otázka zní – nebude to v mikrovlnce jiskřit, když je víčko kovové? Diskuse na internetu tvrdí, že ne, my jsme to vyzkoušeli za vás a můžeme potvrdit, že okurčičky z mikrovlnky jsou zvláště křupavé.

* Na jednu tříčvrtělitrovou (0,7 dcl) sklenici počítáme:

700W – 6 minut
750W – 5,6 minuty
800W – 5,3 minuty
850W – 5 minut
900W – 4,6 minuty

* Minuty násobíme počtem sklenic (např. tři sklenice v troubě 700W x 6 minut = 18 minut).

* Skleničku o obsahu 0,3 litru při 700W sterilujeme tři minuty.

* Při vytahování sklenic z mikrovlny dávejte pozor, jsou horké!

* Víčko pevně dotáhneme, sklenice necháme vychladnout a otočíme na 24 hodin dnem vzhůru.

 

 

Tahák na litrovku

Chcete si zavařit doslova jen pár okurek? Zde je pro vás rozpis na lák na jednu litrovou sklenici.

K okurkám narovnaným do sklenice přidáme:

1 dcl octa
5 sacharínů
3 kuličky nového koření
2 hřebíčky
10 kuliček celého pepře
špetku soli
čtvrt lžičky hořčičného semínka
1 bobkový list
1 cibulku
kousek křenu
2 kolečka mrkve
snítku kopru
Dolijeme vodou a sterilujeme 20 minut při teplotě 85 stupňů.

 

 

 

 

 

Tipy na základní nálevy

1. Nálev Nova

(výrobce dodává balení o váze 100 gramů i 200 gramů. Návod je na 100 gramů, v případě použití balíčku 200 gramů zdvojnásobíme i ostatní ingredience)
Do tři čtrvtě litru vody nasypeme stogramový balíček NOVA, přidáme pět deka cukru, přilijeme 0,35 litru osmiprocentního octa a odstavíme. Necháme asi dvě hodiny louhovat Poté nálev scedíme a zalijeme jím připravené sklenice s okurkami.

2. Nálev kořeněný ve skle

Na tři čtvrtě litru vody přidáme 120 gramů cukru, 30 gramů soli a necháme projít varem. Přidáme 2,5 dcl octa a odstavíme.
Koření dáváme přímo do sklenic. Do malé sklenice o objemu 370 ml dáme: dvě kuličky nového koření, čtyři kuličky celého pepře, hřebíček, čtyři zrnka koriandru, půl bobkového listu a několik kuliček hořčičného semínka, přidáme malou snítku kopru.
Koření dáme na dno seklenice, na něj naskládáme okurky a pak je zalijeme nálevem.

3. Pikanta

Do 1,5 litru vody vysypeme balíček směsi Pikanta a pět minut necháme problublávat. Poté přidáme půl litru octa, zamícháme a odstavíme. Vlahým nálevem zaléváme okurky.

4.Sladkokyselý

Na ¾ litru vody počítáme 90 gramů cukru, 30 gramů soli, necháme projít varem. Přidáme 15 tablet sacharinu a 2,5 dcl octa. Promícháme a odstavíme.
Koření dáváme přímo do sklenic na dno (pro objem 370 ml): tři kolečka cibule, kousek křenu, několik kuliček nořčičného semene, půl bobkového listu, dvě kuličky nového koření, čtyři kuličky celého pepře, kousek kopru a tři kolečka mrkve. Sklenice naplníme okurkami, zalejeme lákem a sterilujeme.

5.Citrónový

Do litru vody přidáme 15 gramů kyseliny citronové a 20 gramů soli. Nálev svaříme, přidáme 15 ks sacharinu nebo 100 gramů cukru.
Koření dáváme přímo do sklenic.

6. Dia lák

Do ¾ litru vody přidáme 30 gramů soli a 30 – 50 tablet sacharinu (podle chuti, kdo má rád sladší, blíží se horní hranici 50 kousků sladidla).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 12 + 1 Nejlepších láků

1. Jedinečná klasika

Lák:
7 litrů vody
2 litry octa
80 deka cukru
25 deka soli
Další suroviny: Estragon, bobkový list, hořčičná semínka, celý pepř, nové koření, hřebíček, koriandr, křen a cibule.
Jak na to: V každé sklenici o objemu 0,7 litru okurky proložíme 1-2 stonky estragonu, přidáme bobkový list, půl lžičky hořčičného semínka, celý pepř, celé nové koření, 1-2 celé hřebíčky, trochu koriandru, tři kolečka křenu a několik plátků cibule.
Vlažným nálevem okurky zalijeme a sterilujeme při 85 stupních 25 minut.

2. Znojemské křupky

Lák:
Tři a tři čtvrtě litru vody
Litr a čtvrt octa
40 deka cukru
15 deka soli
30 kuliček černého pepře
30 kuliček nového koření
15 kousků hřebíčku
5 středně velkých bobkových listů

Jak na to: Lák vaříme přesně 20 minut, ochladíme, zalijeme okurky ve sklenicích a sterilujeme 15 minut (ne více!) při teplotě 75-80 stupňů. Pozor! U tohoto receptu záleží na každé kuličce koření, držte se předpisu!

3. Ďábelské pálivky

Lák:
2 litry vody
Půl litru octa
2 deka cukru
6 deka soli
20 kuliček černého pepře
15 kuliček nového koření
Další suroviny: cibule, mrkev, kopr, křen, feferonky
Jak na to: Vše za stálého míchání krátce povaříme a necháme vychladit. Okurky ve sklenicích proložíme cibulí, mrkví, koprem a křenem, do každé láhve přidáme tři feferonky. Sterilujeme 15 minut při 70 stupních.

4. Nadívané česnečky

Lák:
3,5 litru vody
Litr octa
Půl kila cukru
10 deka soli
4 bobkové listy
10 kuliček nového koření
4 hřebíčky
Další suroviny: česnek, kopr, cibule, mrkev, hořčičné semínko

Jak na to: Nálev povaříme 10 minut a necháme při pokojnové teplotě vychladnout. Okurky mezi tím nařízneme ostrým nožíkem, kávovou lžičkou odstraníme kousek dužiny a na vydlábnuté místo vložíme stroužek česneku. Do sklenic přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a mrkev, kopr i hořčičné semínko. Sterilujeme 10 minut při 70 stupních.

5. Poctivé selské

Lák:
2,5 litru vody
Půl litru octa
15 deka cukru
6 deka soli
20 celých pepřů
10 hřebíčků
5 bobkových listů
Hořčičné semínko

Další suroviny: cibule, křen, kopr

Jak na to: Nálev svlažíme, studený nalijeme na okurky, proložené koprem, křenem a cibulí. Sterilujeme 10 minut při 80 stupních.

6. Hořčičné paličky

Lák:
Litr vody
Dvě deci octa,
10 deka cukru
2 lžičky soli,
5 lžiček plnotučné hořčice
Další suroviny: kopr, česnek

Jak na to: Krátce svaříme vodu s cukrem, octem a solí, trošku nálevu odebereme, necháme vychladnou a poté ve vychladlé části nálevu rozmícháme hořčici. Přilijeme zpět k nálevu a opět povaříme. Do menších sklenic (o objemu asi 3 dcl) urovnáme oloupané a podélně nakrájené hranolky z okurek, přidáme snítku kopru a stroužek česneku. Zalijeme vychladlým lákem a sterilujeme při 80 stupních 15 minut.

7. Sladkokyselé tradiční

Lák:
3,5 litru vody
litr octa
balíček Deka
60 tabletami sacharinu
Další suroviny: tři kila okurek, čerstvý kopr, mrkev na kolečka, cibule na plátky (podle chuti)

Jak na to: Suroviny na lák krátce povaříme a necháme vychladnout. Do sklenic narovnáme okurky, proložíme čerstvým koprem, kolečky mrkve a cibule. Zalijeme lákem a sterilujeme 15 minut při teplotě 85 stupňpů.
přidáme čerstvý kopr, mrkev, cibule – asi na tři kila okurek.

8. Nasládlé pikantní

Lák:
4 litry vody
Litr octa
Dva sáčky Deka
30 deka cukru
40 tablet sacharinu
Další suroviny: okurky, bobkový list, čerstvý kopr, mrkev na kolečka, cibule na čtvrtinky, feferonky

Jak na to: suroviny na lák provaříme asi pět minut a necháme vychladnout. Okurky naskládáme do čistých sklenic, proložíme bobkovým listem, mrkví, cibulí, do každé lahve přidáme jednu feferonku. Sterilujeme 20 minut při 85 stupních.

9. Studené klášterní tajemství

Lák:
1,25 litru vody
1,25 litru octa
13 deka soli
20 deka krystalového cukru
50 tablet sacharinu
30 kuliček čerhého pepře
30 kuliček nového koření
Kávová lžička salicylu nebo kyseliny benzoové
Další suroviny: do každé pětilitrové lahve přidáme čtvrt kila cibule a čtvrt kila kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), 10 deka křenu, 10 deka hořčičného semínka, snítku kopru a jeden vinný list.

Jak na to: suroviny na lák svaříme a necháme vychladnout. Do pětilitrových lahví naskládáme okurky, které proložíéme dalšími surovinami (cibule, mrkev, petržel, celer, křen, hořčičné semínko, snítka kopru, vinný list). Nesterilujeme, láhve pouze ovážeme celofánem a uskladníme v chladu.

10. Nasávačky

Lák:
3,25 litru vody
1,25 litru octa
13 deka soli
20 deka cukru krystal
50 tablet sacharínu
Kávová lžička kyseliny benzoové
pepř
nové koření
bobkový list
Další suroviny: čtvrt kila cibule na kolečka, čtvrt kila kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer), 10 deka křenu, 10 deka hořčičného semínka, snítka kopru vinný list (není nutný).

Jak na to: Dobře omyté nebo vyprané okurky několikrát propíchneme a necháme přes noc v čisté vodě, aby ji co nejvíce nasály.
Svaříme lák, necháme vychladnout, do sklenic naskládáme okurky, které proložíme kořnovou zelenou, cibulí, křenem a hořčičným semínkem, do každé sklenice dáme vinný list. Sterilujeme 15 minut při teplotě 80 stupňů.

11. Sladké pokušení

Lák:
3 litry vody
1 litr octa
30 deka pískového cukru
36 tablet sacharínu
13 deka soli
Polévková lžíce hořčičného semínka
Další suroviny: mrkev, hřebíček, nové koření, celý pepř, kopr, křen.

Jak na to: Do klasické okurkové sklenice (0,7 l) vložte mezi okurky jeden celý pepř, kuličku nového koření, jeden hřebíček, kousek bobkového listu, tři kolečka mrkve, dvě kolečka křenu, kousek cibule, snítku kopru. Zalijte svařeným a vychlazeným nálevem a sterilujte 20 minut při 85 stupních.

12.Celerky

Lák:
1 litr vody
1/4 litru octa
60 gramů soli
20 deka cukru
1-2 bobkové lsity
5 kuliček nového koření
5 kuliček pepře
2 kousky hřebíčku
Lžička hořčičného semínka
Další suroviny: okurky, cibule, mrkev, křen, celerová nať, kopr.

Jak na to: Nálev povaříme asi 15 minut a necháme vychladit. Do poloviny sklenice narovnáme dolní vrstvu okurek (spíše ty větší), do každé sklenice přidáme tři kolečka cibule, pět koleček mrkve, pět koleček křenu, celerovou nať a snítku kopru. Dorovnáme menšími okurkami druhou vrstvu, zalijeme lákem do výše asi 2 centimetry pod okraj sklenice, zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut při 80 stupních. Nálev ze tří litrů vyjde asi na 16 sklenic 0,7 litru.

Bonus pro cukrovkáře

Dia okurky

Lák:
1 litr vody
0,25 litru octa
3 deka soli
15 tabletek sacharínu
Další suroviny: okurky, bobkový listr, nové koření, černý pepř, cibule, mrkev a křen

Jak na to: Suroviny na lák necháme přejít varem, odstavíme z plotny a necháme vychladnout.
Okurky naskládáme do sklenic, do každé dáme snítku kopru, přidáme jeden bobkový list, tři kuličky nového koření, tři kuličky pepře, tři kolečka nakrájené cibule, tři kolečka mrkve a tři kolečka křenu. Zalijeme lákem asi 1 cm pod hrdlo láhve, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 75 stupních.

 

Kořeněné sterilované okurky  Kořeněné sterilované okurky

Na 4-5 sklenic po 0,7 l

* 1,5-2 kg okurek (5-7 cm)
* 900 ml vody
* 250 ml octa 8%
* 35 g soli
* 31 tbl. sacharinu
* 5cm kousek křenu
* 10 stroužků česneku
* 5 lžiček hořčičného semínka
* 5 ks hřebíčku
* 15 celých pepřů
* 15 kuliček nového koření
* 5 bobkových listů
* svazek kopru
* 2-3 cibule
* kousek celeru

1. Okurky namočíme na 10 minut do studené vody a pak je důkladně omyjeme jemným kartáčkem a opláchneme.

2. V hrnci svaříme vodu s octem a solí a nakonec rozpustíme tablety umělého sladidla a nálev necháme zchladnout.

3. Do sklenic naskládáme omyté okurky a do každé sklenice dáme na dno kousek křenu, kousek oloupaného celeru, plátky cibule a dva stroužky oloupaného česneku. Přidáme lžičku hořčičného semínka, 1 hřebíček, 3 celé pepře, 3 kuličky nového koření, bobkový list a okurky proložíme snítkami kopru.

4. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.

Tip: Dno sklenic můžete vyložit křenovým listem a okurky můžete proložit navíc snítkou estragonu, přidat kolečka mrkve a sacharin nahradit cukrem.

 

Okurkové řezy ve vinném octěOkurkové řezy ve vinném octě

Na 4-5 sklenic o objemu 0,5 l

* 2 kg polních nebo salátových okurek
* 1 l bílého vinného octa
* cukr dle chuti
* sůl
* 2 lžičky hořčičných semínek
* 2 cibule na plátky nebo proužky
* 4 snítky kopru

1. Okurky dobře omyjeme, nakrájíme na podélné řezy a zbavíme jader. Řezy dobře nasolíme a necháme v porcelánové míse uležet do druhého dne.

2. Cibuli nakrájíme na plátky nebo proužky a svaříme s octem a cukrem. Nálev můžeme i přisolit. Z okurek slijeme vodu, naskládáme je do sklenic, proložíme koprem a zalijeme je vařícím vinným octem s cibulí a kořením, aby byly potopené až po okraj.

3. Zavíčkujeme suchými vyvařenými víčky a otočíme na 10 minut dnem vzhůru. Necháme úplně vychladnout a uchováme v chladu. Nechte uležet 10-14 dní a konzumujte.

Tip: U mladších okurek s malými semeny nemusíte semínka odstraňovat. U větších a starších okurek lžící seškrábněte měkkou dužinu i se semeny a slupku oloupejte.

Sladkokyselé okurky s česnekem a cibulíSladkokyselé okurky s česnekem a cibulí

Na 3 kg nakládaných okurek (asi 9 sklenic o obsahu 0,75 l)

* 3 kg menších okurek
* 100 g křenu
* 1 hlavička česneku
* 1 cibule
* 1 lžíce hořčičného semínka
* 3 bobkové listy
* 1 lžička celého pepře
* 5 kuliček nového koření
* 170 g cukru
* 70 g soli
* 600 ml octa 8%
* svazek kopru

1. Okurky namočíme ve studené vodě, vydrbeme kartáčkem a opláchneme. Poté je propícháme na několika místech vidličkou.

2. Do velkého hrnce dáme vařit dva litry vody, přidáme celé koření, oloupané a rozpůlené stroužky česneku, na plátky nakrájený křen, oloupanou a na klínky nakrájenou cibuli, cukr, sůl a uvedeme k varu.

3. Přilijeme ocet, vložíme okurky a mírným varem vaříme asi 5 minut. Vypneme a necháme v nálevu vychladnout. Potom okurky slijeme, narovnáme do sklenic, zalijeme nálevem, uzavřeme a dále uchováme v chladu.

4. Takto připravené okurky můžeme rovnou po vychladnutí konzumovat. Chcete-li je dále skladovat, zalijte okurky ve sklenicích znovu horkým nálevem.

 

Nakládačky s červenou cibulíNakládačky s červenou cibulí

Na 4 sklenice o objemu 0,5 l

* 1,5 kg malých okurek
* 2 červené cibule
* 1 hlavička česneku
* 1 lžíce celého pepře
* 12 kuliček nového koření
* 4 snítky kopru
* 4 snítky estragonu
* 1 l vody + 0,5 l octa 8%
* 40 g soli

1. Okurky namočíme na 10 minut do studené vody a potom důkladně omyjeme kartáčkem a opláchneme. Kolečka nakrájené cibule a okurky co nejtěsněji napěchujeme do sklenic.

2. Během skládání je prokládáme plátky oloupaného česneku, celým kořením, koprem a estragonem.

3. Vodu se solí a octem svaříme na nálev a přelijeme jím okurky tak, aby byly potopené a nálev sahal asi 1 cm pod okraj. Uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80 až 85 stupňů 20 minut.

Tip: Okurky můžete před vložením do sklenic propíchat vidličkou, zalít vařícím nálevem s přísadou konzervačních látek, např. Deko, uzavřít a nechat uležet. Pokud použijete na nálev přípravky bez konzervačních látek, raději je i sterilujte.

 

Znojemské okurky.

Receptů na znojemské okurky existuje řada. Ovšem ty pravé musí obsahovat koření, mrkev, křen a kopr. Nejlepší znojemské okurky – jak tvrdí sami Znojemští – vznikají z odrůd hruboostných, které je třeba po sklizni důkladně omýt kartáčkem. Ideální jsou malé pevné plody, po zavaření a odležení budou jemně křupavé.

Rozpis na 10 kilogramů okurek, čili 18 až 20 sklenic Omnia o objemu 0,7 litru.

Nálev: 1 litr octa, 2,75 litru vody, 170 g soli, 350 g cukru

Postup: Vše svařit a ještě horkým nálevem zalévat okurky ve sklenicích. Do sklenice přitom dáváme mezi okurky  2-3 plátky cibule, 2-3 kolečka mrkve,1-2 kolečka křenu, 1-2 hřebíčky, 5-6 kuliček černého pepře, 5-6 kuliček nového koření,1 malou lžičku hořčičného  semínka,  kousek bobkového listu a snítku kopru.

Super tip! Podle starého receptu na znojemské okurky se přidává do každé sklenice ještě malý vinný lístek.

Naplněné a nálevem zalité sklenice zavíčkujeme a sterilujeme při 80 stupních Celsia asi 8 – 10 minut.

 

Nastavit recepty jako startovací stránku Vašeho prohlížeče

 

Nahoru