RECEPTY OD ZDEŇKA

Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne a děkuji za návštěvu...

Dnes je .

Statistika

Moučníky

Vánoční věnec

Suroviny:

na těsto: 500 g hladké mouky, 100 g Hery, 40 g droždí, 50 g cukru krupice, 2 vejce, 150 ml mléka, 1 balíček vanilkového cukru, špetku soli, 1 vejce na potření

na ořechovou náplň: 150 g mletých ořechů, 250 ml mléka, 100 g cukru krupice, 3 žloutky, 100 g strouhanky

na kokosovou náplň: 200 g kokosu, 250 ml mléka, 80 g cukru krupice, 20 g proslazené citrónové kůry, 20 g proslazené pomerančové kůry, 100 g strouhanky

Postup: Mouku dejte do mísy a uprostřed udělejte důlek. Do něj rozdrobte droždí, posypejte lžičkou cukru a zalijte polovinou vlažného mléka. Nechte na teplém místě vykynout kvásek. Pak přidejte zbytek cukru, vlažného mléka, vejce, vanilkový cukr a špetku soli. Krátce propracujte a nakonec vlijte rozehřátou, ale už vlahou Heru (abyste si nespařila kvásek). Dobře propracujte na hladké, vláčné těsto, které nechte kynout na teplém místě 30 minut. Pak těsto znovu propracujte a nechte kynout dalších 15 minut. Mezitím si připravte náplně a nechte je vychladnout. Vykynuté těsto rozválejte na plát 40x20 cm a rozkrájejte na 2 pruhy (10x40). Do středu prvního dejte ořechovou náplň, kraje potřete rozšlehaným vejcem a zabalte. Do středu druhého dejte kokosovou náplň, kraje potřete rozšlehaným vejcem a zabalte. Oba zabalené prameny spleťte v cop, stočte do věnce, přendejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte na teplém místě kynout ještě 15 minut. Pak věnec potřete rozšlehaným vejcem a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 20 minut, pak při 160 °C dopečte ještě po dobu dalších 20 minut. Po upečení přendejte moučník na kovovou mřížku a nechte vychladnout.

Ořechová nádivka

Postup: Mléko svařte, přidejte mleté ořechy a cukr. Nechte mírně vychladnout, vmíchejte žloutky a případně pro zahuštění přidejte jemně nastrouhanou strouhanku z bílého pečiva.

Kokosová nádivka

Postup: Mléko svařte, přidejte mletý kokos a cukr. Nechte mírně vychladnout, pak vmíchejte kandovanou kůru a pro zahuštění jemně nastrouhanou strouhanku z bílého pečiva.

 

 

 

 

 

Žádné komentáře