RECEPTY OD ZDEŇKA
Dnes je .
Statistika
Zde mi můžete napsat
Zdeněk (tvůrce stránek)
Aktuální přesný čas v ČR
Poslední aktualizace:30 9 2013
11:20:32




Recepty od Marie
Oblíbený odkaz
Vám za návštěvu a přijďte zas...
50 nesmyslů o jídle II
Co děláte špatně?!
Změnily se technologie, lékařské výzkumy také leccos obrátily naruby a nedělní oběd nemusí nutně znamenat kus pořádně prorostlého vepřového. Nevěřte těmhle nesmyslům… Tady je 50 největších stravovacích omylů a chyb!
51. Po pilulkách se hubne
Omyl! Kdyby bylo hubnutí tak jednoduché, běhají po světě jenom hubeňouři. Nedejte na tlak výrobců a nečekejte od běžných pilulek zázraky. Chcete-li, aby zabraly, musíte se přičinit sami. Pilulky jsou jen berlička.
52. Při hubnutí je vhodné jíst dia jídlo
Omyl! To je určeno diabetikům. Slazeno je umělými sladidly, ale tuku např. v dia čokoládě je stejné jako v té normální
53. Přísná dieta – dobrá dieta
Omyl! Diety mají neblahý dopad na vaše stravovací návyky. Mohou zvyšovat touhu po jídle až do takového extrému, že sníte, na co přijdete.
54. Light zmrzlinu si při hubnutí mohu dát každý den
Omyl! Zmrzlina je sice vodová a bez tuku, ale zase může být dost sladká nebo přeslazena aspartamem. Při dietě si ji dejte za odměnu, ne každý den.
55. Medem proti alergii
Omyl! Medem se alergii neubráníte. Alergii většinou způsobuje podráždění pylem ze stromů a trav, kdežto med tvoří většinově pyl květin. Pyl, který způsobuje alergii, tak není stejný jako ten, ze kterého včely vyrábějí med.
56. Čerstvé ovoce je vždycky zdravější než mražené
Omyl! Ovoce a zelenina uvadající v lednici ztrácí rychle vitamíny. Stejně tak dlouho nakrájená zelenina na prkýnku přijde působením vzduchu o většinu vitaminů. Mražené nebo konzervované ovoce tak má často více důležitých živin.
57. Aby byl člověk zdravý, musí užívat vitaminové doplňky.
Omyl! Naopak, tělo stejně část z nich neumí zpracovat, a dokonce může dojít i k předávkování vitamíny. Lidé, kteří jedí dost ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vůbec pestrou stravu se bez vitaminových a potravinových doplňků obejdou.
58. Místo vyčištění zubů stačí žvýkačka
Omyl! Kartáček na zuby nemůže nic nahradit. Když se povlak na zubech nesetře, nic nepomůže.
59. Lžička sem, lžička tam nevadí
Omyl! Většinou si ani neuvědomujete, kolik kalorií denně přijímáte. Jedna lžička salátového dresinku navíc přidá 75 až 100 kalorií, lžička másla navíc 102 kalorií a pytlík brambůrek až 162 kalorií.
60. Při dietě není důležitá délka spánku
Omyl! Spánek je při hubnutí hodně důležitý, proto ho neošizujte, ale zas také to s ním nepřehánějte. Oba extrémy vám totiž přivodí podrážděnou náladu, následné sklony omezit dietu a jíst jen nezdravé věci pro doplnění energie. Ideální doba spánku je okolo sedmi hodin denně.
61. Sádlo nemá v jídelníčku co dělat
Omyl! Jídelníček by měl obsahovat i malé množství živošišných tuků.
62. Minerálky prospívají zdraví
Omyl! Dospělý člověk by neměl vypít víc jak litr minerálky denně. Ideální množství je půl litru. Navíc by se druhy minerálek měly střídat.
63. Před jídlem se nemá pít, protože voda »zaplácne« žaludek
Omyl! V žaludku se nachází žaludeční kyselina, která jídlo rozkládá. Kdybychom ji chtěli »zředit«, museli bychom vypít několik litrů tekutin.
64. Coca-cola rozpouští maso
Omyl! Maso se kvašením nerozkládá. Kyselina fosforečná v cole způsobuje pouze to, že nabobtná.
65. Alkohol spaluje tuky
Omyl! Alkohol tuky nespaluje, ale naopak zvyšuje chuť k jídlu.
66. V mikrovlnné troubě se zničí více živin než při vaření
Omyl! Záření z mikrovlnné trouby přivádí molekuly (především vody) v potravinách ke tření. To vede k rychlému a rovnoměrnému zahřívání, keré živiny naopak chrání.
67. Ananas spaluje tuky
Omyl! Ananas sice obsahuje enzymy pro spalování tuků, ale žaludek je po přijetí zničí. Zároveň se do těla dostanou jednoduché cukry, které budou na váze znát.
68. Ženy při cvičení jen nabírají svalovou
hmotu, ale nehubnou
Omyl! To, jestli se při cvičení hubne nebo se zpevňují a rostou svaly závisí na druhu cvičení, nikoli na pohlaví.
69. Po polévkách se tloustne
Omyl! Záleží na tom, jaké polévky jíte. Gulášová nebo dršťková se na váze podepíšou, ale čiré vývary rozhodně ne.
70. Jedno »velké« jídlo denně bohatě stačí
Omyl! Pokud se tělo »nacpe jen jednou denně, tráví jídlo dlouho a se člověk cítí unavený a ospalý. Menší jídla znamenají pro trávicí soustavu menší námahu a nižší dávky potravin budou také účinněji vstřebány a zpracovány.
71. Pálivá paprika a zázvor zrychlují metabolismus
Omyl. Tyto potraviny zvyšují metabolismus jen zcela nepatrně a určitě ne do té míry, že by bylo možno v klidu očekávat snížení nadváhy.
72. Poškrábaná teflonová pánev může způsobit rakovinu
Omyl! Teflonová vrstva pánve se začíná rozkládat při teplotě nad 260 stupňů. Nezáleží na tom, jestli je poškrábaná, či ne.
73. Alkohol rozproudí krev a může být zdravý
Omyl! Pouze malé množství opravdu prospívá srdci. Je to ale tak deci vína nebo třetinka piva denně. Víno, stejně jako pivo, obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály.
74. Po čokoládě se tvoří pupínky
Omyl! Na kvalitu pleti má zásadní vliv genetika, k jejím hlavním nepřátelům patří kouření a přemíra sluníčka. Příčiny tvorby pupínků jsou téměř vždy hormonální povahy.
75. Nadměrná komzumace čaje a kávy nemá na
odvodnění organizmu vliv
Omyl! Obojí obsahuje kofein, který je močopudný a organismus odvodňuje.
76. Listový salát je rozhodně velmi zdravý
Omyl! Pokud je pěstovaný venku, pak jistě. Ty skleníkové mohou obsahovat velké množství dusičnanů.
77. Jídla z hub se nesmí ohřívat
Omyl! Je to dáno tím, že obsahují hodně vody a bílkovin a proto se rychle kazí. Proto by se neměly uchovávat při pokojové teplotě a pak ohřívat, ale pokud je dáte do lednice a nenecháte déle, jak 24 hodin, pak je ohřát i v pohodě sníst můžete.
78. Čerstvé mléko je zdravější než to z krabice
Omyl! Rozdíl v počtu živin by měl být minimální, protože to v krabici bylo jen krátce zahřáto.
79. Pojídáním grepů spalujeme tělesný tuk
Omyl! Tahle výhoda nebyla žádnou studií potvrzena.
80. Sójové karbanátky jsou zdravější než hovězí
hamburgery
Omyl! Sója ve všech podobách obsahuje fytoestrogeny, tj. estrogeny rostlinného původu. Přítomnost tohoto ženského hormonu v našem těle je v pořádku. Ale velké množství jeho rostlinné podoby není dobré. Takže opět – nic se nesmí přehánět! A karbanátky, ať jsou jakékoli, se pečou na oleji.
81. Ginkgo biloba zlepšuje paměť
Omyl! Studie, které to prokazují ale byly dělány na lidech s Alzheimerovou chorobou, u zdravých nebyl tento efekt prokázán. Ovšem co funguje spolehlivě, je dostatek spánku.
82. Je jedno, jestli jím máslo nebo margarín
(rostlinný tuk), po obojím se tloustne.
Omyl! Energetická hodnota tukových výrobků závisí na obsahu tuku. Čerstvé máslo, máslo a stolní máslo obsahují minimálně 80 % tuku, zatímco rostlinné tuky obsahují většinou tuku daleko méně, některé výrobky pouhých 25 %.
83. Rostlinné tuky (margaríny) jsou náhražkou
másla.
Omyl! Margaríny byly vyráběny jako náhražka másla v době nedostatku surovin, zejména v období války, a proto jejich kvalita byla nízká. Ovšem dnes to je jinak - vyrábějí se z kvalitních surovin.
84. Dětské jídlo = poloviční porce jídla
dospělého
Omyl! Rozhodně to tak není. Dětem nestačí jen menší porce, ale potřebují jídlo odpovídající jejich věku a fázi vývoje organismu.
85. Light potraviny jsou prevence nadváhy. Děti
je proto mají jíst odmalička
Omyl! Děti potřebují pro svou zdravou výživu i tuky, jako zdroj energie. Navíc tuky podporují i tvorbu některých hormonů.
86. Děti nesmějí jíst žádné sladkosti
Omyl! Do zdravého dětského jídelníčku sladkosti patří, ale ne však denně. Vhodné je například sušené ovoce, u větších dětí oříšky, cereální tyčinky či čokolády s vysokým podílem kakaa.
87. Ze sladkostí se kazí zuby
Omyl! Pro vznik zubního kazu jsou určující tři faktory: bakterie, uhlohydráty a čas. Sladkosti samy o sobě tedy zubům neškodí, pokud dodržujete pravidelnou ústní hygienu. Stejně nebezpečné, ne-li horší je pro naše zuby časté pojídání potravin bohatých na škrob, například chipsů nebo ovesných vloček, bez následného vyčištění zubů.
88. Vláknina je pro děti velmi zdravá
Omyl! Trávicí systém malých dětí není na velké množství vlániny připravená. Děti pak můžou trpět průjmy nebo naopak nadýmáním a zácpou.
89.Jíst vnitřnosti je velmi nezdravé
Omyl! Játra a ledviny sice fungují v těle živočichů jako filtr, většinu nečistot ale pomáhají vyloučit ven z těla. Navíc jsou zdrojem některých vitaminů (vitamin A) a minerálních látek (například železo).
90. Je jedno, co jíme.Většina nemocí je stejně
dědičná
Omyl! Životním stylem je možné zdravotní stav ovlivnit až ze 30 procent. Správný jídelníček pomáhá v prevenci např. srdečně-cévních nemocí, nádorových onemocnění, některých onemocnění metabolických, hladiny cholesterolu a tuků v krvi, obezity aj.
91. Děti musí dojídat
Omyl! Pokud budete dítě do jídla nutit, může si k němu vypěstovat odpor.
92. Konzumací mléka sílí kosti a zuby
Omyl! K tomu, abyste měli silné kosti a zuby, je kromě mléka a mléčných výrobků zapotřebí vyvážená strava a jód - ten může být například v mořských rybách nebo mořské soli.
93. Pojídání kyselých potravin, jako jsou
pomeranče, narušuje acido-alkalickou rovnováhu
organismu
Omyl! U zdravého člověka nemá charakter potraviny vliv na acido-alkalickou rovnováhu. Pomeranče a jiné "kyselé" ovoce a džusy představují významný zdroj vitaminu C a dalších živin!
94. Pro dobrý vývar se maso musí dát do
studené vody a pomalu zahřívat tak, aby pustilo
více šťáv do vody. Když se dá maso do horké
vody, není vývar tak kvalitní.
Omyl! Při laboratorních testech se nic takového nepotvrdilo. Jediný rozdíl je, že vývar z masa vloženého do vroucí vody je zakalenější.
95. Rychle opečené maso je uvnitř šťavnatější
Omyl! Zatáhnutím se pouze vysuší vnější vrstva masa, s prostředkem to nehne.
96. Vodu solíme, až po varu. Pokud ji osolíme na
začátku, bude trvat déle než se začne vařit
Omyl. Sůl nijak var nezpomalí.
97.Špenát prý dává hodně železa
Omyl! Nejslavnější z potravinových mýtů. Švýcarský výzkumník Gustav von Bunge však měřil sušený špenát. A protože tato zelenina se skládá z 90 % z vody, správný údaj pro špenát zní: 3,5 miligramu na 100 g.
98. Kuře ve fast foodu je přece light
Omyl! Nenechte se zmást zavádějícími jídelníčky ve fast foodech. Tady může grilované kuře nebo salát obsahovat více kalorií než hamburger.
99. Olivový olej je nejzdravější
Omyl! Úplně nejzdravější ne. Kvalitní místní řepkový olej má dokonce ještě více důležitých omega-3 nenasycených mastných kyselin. Další místa na žebříčku nejzdravějších olejů zaujímají lněný a sójový olej a olej z vlašských ořechů.
100. Dítě musí jíst denně maso
Omyl.! Dětská strava má být pestrá a vyvážená. Patří tam i maso, ale rozhodně není nutné ho jíst každý den.